Mao

MAOİZM NEREDEN?

Dünyayı kavrayışı büyük oranda doğru olan ve bu temelde esasen devrimci bir duruş sergileyen Maoistler de vardır, bugünkü Çin partisiyle birlik içerisinde bulunan Üç Dünya Teorisi revizyonistleri de… Ancak dogmatikçe Mao karşıtı olan bir Marksist-Leninist, “Maoist” terimini her ikisini eşit biçimde kınamak için kullanabilir. 

... Tamamını Oku...

DID STALIN TRY TO STOP MAO?

It is an often mentioned claim that on the eve of the Chinese Popular Revolution, Joseph Stalin, leader of the Soviet Union, asked Mao Zedong not to begin the Chinese People’s Liberation Army’s (PLA) final assault against the Nanjing Government. This claim, which rests on diverse memories and narratives of Mao Zedong and Zhou Enlai1 has become a cause for debate first between the historians of the USSR and the PRC, and then between Russia and China.

... Tamamını Oku...

Lao Tzu, Mensiyüs ve Mao

Bugünkü Çin devletinin Mensiyüs'ün öğretilerini halk sınıflarına yaymak için muazzam fonlar ve enerji harcaması Çin liderliğinin uzak görüşlü kapitalistlerden oluştuğunu gösteriyor. Kriz derinleştikçe “Çinli karakterde sosyalizm”, hisse senetleri borsasında alınıp satılan bir sosyalizm, McDonald's'a ev sahipliği yapan bir sosyalizm, Sahara-Altı Afrikası'na emperyalist erişimini genişleten bir sosyalizm, diğer emperyalist ülkelerdeki kapitalistler için giderek popülaritesi artan bir sosyalizm oluyor!... Tamamını Oku...